Pianista

21. srpna 2010 v 22:16 | Pako June-hime Maffianno Al Capone! (zkráceně June)
Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla Polsko, život mladého, talentovaného pianisty židovského původu Wladislawa Szpilmana se změnil k nepoznání. Po skončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, která však byla polskými stalinisty stažena z oběhu a vyšla teprve po 50 let pod názvem "Pianista". Podle knihy natočil Roman Polanski stejnojmenný film, za který roku 2002 získal Zlatou palmu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.

(Text distributora)"Čtenáři si toho jistě všimnou sami, přestože byly tyto vzpomínky psány "za tepla", přestože vznikly, když se z trosek ještě kouřilo a když ještě doutnal popel světového požíru, je jazyk, jehož Wladislaw Szpilman užívá, neuvěřitelně zdrženlivý...."

Text, který na mě upozornil při prvním otevřením knihy... a pokračuje dál v doslovu.

Wladislaw Szpilman si prošel opravdu drsnými zkouškami života. Při psaní svých zápisků jimi byl plný. Nejspíš i plný emocí. Ale nevložil je do textu.
Co nám tedy zbývá?

Holý fakt. Holá pravda. Holá zrůdnost.

V novele "Planeta samých chlapců" jsem se dočetla, že naděje je svině. To je pravda.
Ale pokud máte v sobě ten "zvířecí instinkt" přežít... je naděje to poslední, co vám zbývá, když už jsou zásoby snězené, voda vypita, skrýš prozrazena a s obyčejným člověkem jste si měsíce nepromluvili.

A nejen to mě uchvátilo. I ty výpisky z gheta. Jsou zajímavé, hodně zajímavé. Tady jsem i skoro brečela... u toho muže, co vychovával sirotky. Nebo ženu, co nosila polévku.
I ty děti, které pašovaly jídlo... a jeden chlapec zemřel Wladislawu v náručí.


Řeknu jednu věc. On to všechno přežil.
Je to tak šílené, že je těžké tomu uvěřit.
Možná ani uvěřit nechcete.
Jedno je ale jisté -
stalo se to.
Stalo se to za fakt neuvěřitelného štěstí!
A to je možná ta věc, která je až tak k neuvěření.

Jsem zvědavá na film... kniha je prý vždy lepší než film. Ale tady nevím no...
Co můžu udělat? Doporučit vám ji. Jen čtěte! Po tomhle si člověk váží, že si může jít do lednice vzít šunku a sníst jí... místo toho aby prošacoval mrtvolu, jestli náhodou v kapse neschovává plesnivou starou kůrku oranou od myší, která vám má stačit na pár dní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lorane Lorane | Web | 22. srpna 2010 v 0:02 | Reagovat

Knížku jsem nečetla, ale viděla jsem film a na ten mi slova nestačí. Krutý, ale krásný film. Knížku bych si taky mohla přečíst:)

2 Laknea Laknea | Web | 22. srpna 2010 v 12:19 | Reagovat

Film je úžasný, ráda bych si i přečetla knížku, ale poslední roky už moc nečtu a do knihovny si akorát chodím půjčovat skripta... D: Ale snad, někdy...

3 Lokusta Lokusta | Web | 25. června 2011 v 16:53 | Reagovat

Film som videla a ten je naozaj skvelý. Nevedela som však, že existovala aj predloha a to som závislá na protivojnovej literatúre. Asi by bolo dobré, pohľadať ju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama