Vyvolávání fotek? Co? Hračka!

24. ledna 2011 v 14:24 | Čalamáda June/ Pickels |  Články na téma
Vyvolávání fotek z kinofilmu? JOOoooOOO, hračka, to umí snad každý ne?
Agggr na mě, že nemluví fotografštinou. No což, naučím vás fotografštinu. Alespoň její část.

VYVOLÁVÁNÍ FILMU/FOTEK

neberte to moc jako návod, spíš sada žbleptů, píšu jak se mi zachce a není tam úplně všechno.. kdyby bylo, upsala bych se.
Co potřebujeme, je schopný foťák na kinofilm a nějaký ten filmík, samozřejmě. Já kupuji IlfordPan, 4OO nebo 1OO (číslo určuje citlivost materiálu - místo, kam bude dopadat světlo a zároveň i obraz. Se 1OOvkou, malým číslíčkem, se fotí v ateliérech - místech, kde budete používat zábleskové zařízení).
Máte? Hurá! Naviňte do foťáku. Bezva - jde se do ateliéru. Tam si musíte světla nastavit úplně přesně, podle typu portrétu. U kinofilmu je to těžké - nemáte žádný display, který by vám zobrazil podobu fotky. Je to trochu jako hop trop, pokud nejste profík a nemáte to v ruce. I lehký pohyb se světly, by vám mohl udělat stín na místo, které nechcete... a závěrečnou fotku vám pěkně zkritizují.

Další bod - negativ. Určitě už jste někdy měli v ruce takový ten ještě nevyvolaný film... černá páska s obrázkama. Tak tohle teď chceme získat. Potřebujeme - negativní vývojku (nejlépe od stejné firmy jako film - tudíš Ilford) a ustalovač. Tyhle chemikálie musíme pečlivě namíchat a postarat se o to, aby vývojka měla 2O stupňů Celsia (sorry, netuším, jak se to píše :B). Ustalovač se ředí 1:5, vývojka snad... 1:25? Myslím že jo. Připravíme si na stůl - nůžky, cívku na kterou film navyneme, nádobu, uzávěr. Vyndáme film z foťáku (teď ještě v takovém tom obalu). Postup v temné komoře, bez jediného přístupu světla :
  1. Vyndáme z obalu film. Teď se vám dostane do rukou teprve ta páska (jo a poznámka - vyndat film značky Ilford je skoro nadlický výkon. Na mrcha nechce ven!)
  2. Navyneme na cívku (jak dlouho jsem se tohle učila...)
  3. Narazíme na tyčku nebo jak se to jmenuje... (Tohle není profesionální návod, ouky?)
  4. Vložíme do nádoby... a uzavřeme tak, aby dovnitř nešlo světlo. TO SE NESMÍ STÁT!
Rozsvítíme! Hurá! Taky vás teď tak bolí oči?
Budeme teď lít chemikálie a hýbat s nádobou, aby se tekutina dostala všude... a to podle návodu. Někde je to deset vteřin každých deset minut, někde sedm minut... blah blah...
Necháme omývat pod tekoucí vodou 25 minut.
A s filmem rovnou do sušičky! Tak na 4O minut.

_________

Pozitivní proces - jak dostaneme z filmu obrázek na velký formát? Dobrá otázka. Sežeňte si zvětšovák. To je sranda co? Běžte si vždycky to raději vyvolat do fotolabu, radím vám dobře..

.
.
.

Pořád tu jste? Fajn, popíšu vám i pozitivní proces.

Zvětšovák, speciální fotopapíry, ustalovač, čtyři vaničky, pozitivní vývojka.
Do první vany přijde pozit. vývojka, namíchejte si ji podle návodu. Do druhé přijde voda. To samé ustalovač, do třetí vaničky..  ve čtvrté opět obyčejná voda.

Zvětšovák si nastavíme, potřebujeme i časovač. Ten určuje, jak dlouho bude světlo dopadat na fotopapír. Každá fotka bude jinak časovaná, každá chce jiný kontrast... u barevných fotografií si ještě nastavujete barvy, nad každou fotografií strávíte zhruba 10/15/20 minut než si uděláte zkoužku atd. Navíc opět po tmě. Dokud se fotka nevyvolá, nesmí se na ní dostat světlo.
Trvá to strašně dlouho, ještě to chce speciální úpravy... a když je film trochu poškozený, tak i retušování atd atd...
Vložíme fotku do vývojky. Necháme asi minutu, fotka se zde prokreslí. Dále ve vodě zhruba deset vteřin a v ustalovači minutu a půl....  pak můžete rozsvítit.

Když to shrnu - dostali jste se do situace, kdy chcete sami nafotit a vyvolat pouze PĚT hotových fotografií. Kolik je zapotřebí času?

Ateliér 8O minut, Negativ... zhruba... 1O+7+3+25+4O minut... Pozitiv, jedna fotka - přípravy, mokrý proces asi... 12 minut.. vynásobíme deseti, pokud jste profíci a máte zkušenosti. To asi ne... tudíž zhruba... 16 fotek. Nedokážu to odhadnout. Někomu se povede na podruhé, mně se jedna povedla až napošestý. Heh :B

Asi šest hodin.
Pět fotek :D.

Ale i tak mě to baví. Nehorázně.
Mám svůj foťáček na kinofilm moc ráda... jmenuje se Annie. Beru je podle abecedy, předpokládám, že jich budu mít ještě dost. Můj druhý fotoaparát... jak se bude jmenovat? Berry? Belatrix?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vallie Vallie | Web | 24. ledna 2011 v 14:48 | Reagovat

Ááá... vyvolávání fotek bylo peklo, a to jsme ve škole dělali jenom černobílé, jelikož na barevné jsme neměli vybavení... Vůbec se mi po tom nestýská, jelikož je to opravdu pracné a za dva roky jsem tomu nepřišla na kloub... díkybohu za minilaby :D

2 Sikar Sikar | 24. ledna 2011 v 15:49 | Reagovat

Jak to tak čtu, jsem velmi rád za digitální foťáky a moderní tiskárny...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama