Sofiin svět

24. února 2011 v 18:47 | Čalamáda June/ Pickels
Nové vydání stále žádaných populárních dějin filosofie. Norský učitel J. Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě. Sofiin svět je zároveň krásná literatura i přemítání o záhadě vesmíru a o Bohu, ušlechtilá zábava i návod k tomu, jak se orientovat v životě. Po knize sáhnou středoškoláci, ale i jejich rodiče a učitelé a vůbec všichni, kteří se chtějí něco dozvědět o duchovních pramenech naší civilizace, nebo prostě rádi čtou. Chytře komponovaný román: 3000 let zachycených na 400 stranách - jednoduše, ale nikoliv triviálně. Sofiin svět je pozoruhodná kniha zájem o ni mezi čtenáři nepolevuje.

(Text distributora)

-
Která jiná kniha by vás nechala upadnout do hlubokého zamyšlení po celých 4OO stránek a zkombinovala to s opravdu napínavým čtením plného zvratů a šílených pocitů? Přesně ta, kterou jsem jedním dechem dočetla za 6 dní.
Sofiin svět.
6 dní? Možná si říkáte, že tohle není moc. Možná pro vás. Já ale nejsem zrovna náruživý čtenář. Tedy - jak kdy. Mám období, kdy čtu jen komiksy a období, kdy bych znovu spořádala veškerou svou knihovničku. Vypadá to, že to moje čtecí období se zase otvírá.
Zpět ke knížce.
Přinesla mi ji Marry. Obal byl přesně takový, jaký jsem si ho pamatovala. Kdysi tu knížku četla moje spolužačka, bylo jí snad čtrnáct nebo třináct (Julie : "Jestli to četla v tomhle věku, tak si dost dala, ne?!" June : "Jo… a to dost!").
Dobře, musím říct, že jsem některé pasáže nemohla pochopit hned napoprvé a dávalo mi to zabrat. Někdy jsem tak moc sklouzla do svých myšlenek o jednotlivých kapitolách, že jsem četla ten samý odstavec asi čtyřikrát, než se mi podařilo celou tu napsanou myšlenku nějak uchopit.
Začátek je jednoduchý na pochopení a samozřejmě - Antika je jedna z nejzajímavějších pasáží. Jak se budete dostávat dál a dál, zjistíte, že všichni velcí filosofové se nějak opírají o antické filosofy. Nakonec do 19.století přibude tolik nových osobností, až vám to všechno splyne dohromady.
Doporučuji si pak celou knížku proletět ještě jednou a dělat si poznámky!
Páni! Jen co jsem došla do půlky knihy, naučila jsem se toho víc, než za celej půlrok v té naší smažácký škole. Tak neuvěřitelně si budete připadat nabušení vědomostmi, přímo k prasknutí!
Pokud milujete historii jako já, budete tuhle knížku vyzdvihovat do nebes a po přečtení jí políbíte na hřbet. Tolik zajímavých myšlenek a postřehů o světě by se vám nezdálo ani ve snu.
A nejen to - tahle kniha má děj. Není to jen obyčejná učebnice filosofie. Konec budete hltat ještě o to víc a nejen proto, že se na posledních stránkách píše o vesmíru, Freudovi nebo Marxovi.
Tak tohle mi dalo tak krásnou představu o světě, že nyní už můžu psát alespoň z poloviny kvalitnější filosofický články, než jsem psala před tím.
Tak na jde se na to - tužka a papír. Nyní bořím svoje základy, na kterých jsem si utvářela svůj názor, stejně jako to udělala spousta filosofů přede mnou. Vytvářím si nové.
"Myslím, tedy jsem!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jedna Snívajúca Jedna Snívajúca | Web | 24. února 2011 v 18:53 | Reagovat

Tú knihu čítam. Je to zaujímavé najmä čast o zajacoch v kožuchu. Ešte som ju nedočítala. Predsa je to na mňa trošku...zložité no pekné čítanie. :-)

2 Anilorak Anilorak | Web | 24. února 2011 v 18:57 | Reagovat

Kdysi jsem to četla taky (přibližně asi téže ve 14 letech). Akorát si pamatuju, že jsem musela začínat pořád a pořád od začátku, protože jsem vždycky všechno zapomněla. :D

3 Babe Babe | Web | 24. února 2011 v 19:08 | Reagovat

Já to čítalo v říjnu, asi dva týdny :D a to jsem se ale vážně začetlo, ale teď mi to připadá strašně dlouhý, když hominidy jsem přečetlo za dva dny :D :D

4 R. R. | E-mail | 14. července 2011 v 11:13 | Reagovat

Ahojky,pokud jsi tuhle knihu četl(a),ozvi se mi prosím na e-mail.Měla bych na Tebe dotaz,děkuji. :)

5 R. R. | E-mail | 14. července 2011 v 11:13 | Reagovat

Ahojky,pokud jsi tuhle knihu četl(a),ozvi se mi prosím na e-mail.Měla bych na Tebe dotaz,děkuji. :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama