Anonymous | Pirátství | Acta

10. února 2012 v 15:00 | Čalamáda June/ Pickels |  Články na téma
"Víš, ty a já, to jsou protiklady. Hlavně v tom, že ty jsi tvořitel a já ničitel. To ale neznamená, že ničení je o něco horší než tvoření, má to také svou tvář a důležitost."
"To jsou slova ničitele."

Cestou autem do Prahy na vyšetření mandlí jsem znuděně hrábla do igelitky s houskami a Bleskem. Popadnout ten bulvární krmelec, smát se stupiditě lidí... bylo to fajn.
Byla tam reklama na nový Reflex.Zhruba za patnáct minut, na pumpě jsem ho držela v rukou.
(Jo, musím uznat, změnila jsem názor. Reflex je slušný. Dost. Po tom, tam jednou hodili na hlavní stránku Natalii Sadness, protože měla dvě stě tisíc zhlédnutí na trubce, jsem hodila pokerface.jpg. Reflex jsem tehdy nadobro odsoudila.)
Ale stejně…
Na hlavní stránce (až jí přestanete zarytě zírat) je napsáno "Proč je anonym hrdina a Hacker novodobé božstvo". To ale objasněno není. "Kradou filmy i knihy a přijde jim to normální. A co vy?" další věc, která mě zarazila. Jasně, děláme to všichni (KLIŠÉ ALERT). Do Japonska se speciálně nepůjdeme podívat na díly Full Metal Alchemist nebo skočit si každý týden na Doctora Who do Anglie? Reflex se zabývá otázkou autorského práva a zveřejnil názory lidí, kterých se to dotýká, musím říct, že obě strany mají celkem slušné pohledy na věc a silné argumenty.
To ale není to, co chci říct. Další stránky jsou o tom, jak se redaktor Reflexu dostal mezi naší českou skupinu - zaměřil se na české Anonymous. Tedy… "Anonymous".

Po tom, co jsem si přečetla, jsem se zase smála. Retarded Czech is retarded.

Čeští Anonymové rozhlašují, že chtějí svobodný internet, aby mohli dál stahovat filmy a hudbu. Ono to ale není tak černobílé. Asi vážně zapomněli na grafickou novelu (viděla zatím jsem jen film) V jako Vendeta, kde "V" je ztělesněním ideí.
Heslo opravdových Anonymous není "chceme mít hudbu zadáčo", ale "Lidé by se neměli bát vlády, ale vláda by se měla bát lidí." To, co by měli čeští Anonymous opravdu udělat, je dostat se lidem do podvědomí jako hlas, skupina, která jim může pomoci. Ne jako hlas pirátů, jak to vypadá nyní. Vrhá to špatný stín, vlnu nesmyslných pindů od všech stran. Měli by si taktně vytvořit svou kampaň a vyvarovat se nepříznivým ohlasům jiných lidí. Nevytvářejte dvě skupiny, pro stahování a proti stahování. Vytvořte jednu, silnou, spojovanou myšlenkami, se kterými může souhlasit každý obyčejný člověk v tomhle státě. Ve světě. A to jde.
Nejedná se jen o stahování filmů. Jak už bylo napsáno v Reflexu - ACTA nemá žádná korektní ustanovení. To znamená, že to může zajít opravdu daleko.

Ve zkratce :
Internet je svobodné místo (i když mám pochyby). Dneska už by člověk nemusel myslet nad ničím, lidi hloupnou, ale internet… ten dává tolik nových informací a podnětů k přemýšlení a duchovnímu růstu. Rozrostlo se to natolik, že je prostě silnou součástí našich životů, především mojí generace i těch mladších usoplených. Dokonce i dál, myšlenka se může přenášet rychlostí zvuku.
A tu se vzali Hackeři, dnes celosvětově známí jako Anonymous, uvědomili si to a párkrát se hezky předvedli (doufám, že to nahození internetu v Egyptě, když tam vládly nepokoje, nejsou lži). To se nejspíš nelíbí "Těm nahoře" (korporacím, vládě ect.)
Komu by se to líbilo, že? Když to máte hezky pod palcem a najednou se objeví někdo, kdo s vámi dokáže manipulovat. Když hackeři píchnou do šikovné části internetu, mohou ovlivnit trh.
A proto… proto nenápadně přiškrtit internet pod rouškou "ochrany autorských práv", která se může zvrtnout. Mohou se začít zavírat servery, které nic neprovedli. Rozseká se Trubka, internet už nebude tak svobodný jako dřív (ale toho, že k nám domů budou chodit policisté, zda nemáme stažený nějaký film, se fakt nebojím. Blbost.)

Ráda bych řekla, že to vím, ale… nikdo nic nemůže vědět. Dneska nikdo neví nic. Je to daleko složitější.
V České republice si všichni stěžují na pumpování peněz kamsi. Vidíte to slovo "kamsi"? Vypadá to, že já se můžu s důchodem rozloučit (stejně jako ty). Všímáme si těch věcí, které se nás silně dotýkají, kolem sebe a žádáme vysvětlení. Třeba tohle - další stránka Reflexu je věnovaná benzínu.
"Dohromady tedy daně vytvářejí cenu benzínu z celých 52,33 procenta! Nakupujeme za 35,98Kč!"
str. 48 Reflex 06-12
Cena benzínu se odrazí i na ceně potravin. Všechno souvisí se vším.

A najednou se objeví Anonymous s jejich ideou. V jako Vendeta je film s potenciálem (s několika americkými momenty, které mě tedy srali), s frázemi, které se dají opakovat v každém období, připomínat ve správný moment. Je to "naděje" (což je slovo už moc idealistické na dnešní dobu, co?).
"V" je ztělesněním mstitele.
Je to něco jako superhrdina z pohádky, proto se k němu tolik lidí upnulo a kupují masky. Teď už to není jen nějaká zpráva vedle, když se píše o Anonymous, cítíte, jak se vás to přímo dotýká. Jste tak trochu součástí týmu. Součástí 99% (Wall street, sí?)

Už se nemusíme bát sebrat se proti těm nahoře, protože máme silný základ. Všichni lidé se sjednotí do jednoho hlasu.
JEDEN MILION LIDÍ SE NEROVNÁ JEDNOMU MILIONU DOLARŮ.

Nechala jsem se unést, co? B|
Takže je toho víc. Je toho mnohem víc.
Czech Anonymous - You are doing it wrong :D.

A nakonec…
"Víš, ty a já, to jsou protiklady. Hlavně v tom, že ty jsi tvořitel a já ničitel. To ale neznamená, že ničení je o něco horší než tvoření, má to také svou tvář a důležitost."
"To jsou slova ničitele."

Můj názor na stahování. I když je to pravda, "ničitelovi" to nezabrání "ničit". Možná o tom bude příští článek.

Jsem plně otevřena diskuzi! Pokud si právě teď rvete vlasy, že "ta pitomá blbka absolutně neví o čem tu mele", tak se uklidni a vysvětli. Uvítám to. Zbožňuju dialogy, na tom byly založené první Akadémie v Řecku ;).
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Johi Johi | Web | 10. února 2012 v 17:10 | Reagovat

Úžasně jsi to sepsala. Pravdou je, že jsem se v tom moc neorientovala. Ale pořád nevím co si myslet...No, ale ACTY bych se vcelku bála, už jen ten název.)...

2 Nakano 【春】 San Nakano 【春】 San | Web | 10. února 2012 v 17:15 | Reagovat

Vyšel dost dobrej článek, doporučuju přečíst všem:
http://baudysjr.blog.respekt.ihned.cz/c1-54675960-acta-ted-jde-o-vsechno-jen-ne-o-autorska-prava

V tomhle světě se rozhodně zrodilo něco, co překračuje všechny meze. Peníze prostě řídí všechno. A ropa. Kvůli ropě se dějí opravdová zvěrstva. Když to takhle píšu, mám chuť vykřičet do světa, aby lidi nebyli lhostejní a zajímali se, zůčastnili se protestů a vyjádřil svůj nesouhlas... Myslím, že k některým tupohlavcům to nikdy nedojde... A to mě štve. Že spousta lidí se nechá krmit jenom z médií (televize, přinejhorším bulvár). Zítra jdeme se skupinkou protestovat do Brna. Kašlem na zimu, máme svařák a mladou, internetuchtivou duši :D

3 Karol Dee Karol Dee | Web | 10. února 2012 v 17:47 | Reagovat

Velice aktuální téma, které se týká nás všech. Bohužel informace o Acta jsou poměrně mlhavé, zdá se mi. Nevím, jestli je to jen můj pocit, nebo ne, ale každý říká něco trochu jiného a já nevím, čemu věřit...nic není černobílé, acta není jen zlá a anonymous nejsou jen zachránci nás, "prostých lidí". Docela mě zajímá, jak se to vyvrbí. Ale štve mě, že si nemůžu pouštět filmy z megavidea....jsem asi jeden z těch pirátů, proti kterým acta zakročuje, že? Hm.

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 10. února 2012 v 18:02 | Reagovat
5 Nakano 【春】 San Nakano 【春】 San | 10. února 2012 v 18:02 | Reagovat

[3]: Megavideo jim bylo podle mě šumák, protože vydělávali dost prachů i s ním a ztráty kvůli "pirátům" nepociťovali. Rozhodně ne ty gigantické filmařské společnosti. Jim začala vadit ta nová služba, kterou megavideo zavedlo. Už ani nevím, jak se jmenovala, ale chtěla jsem to vyzkoušet a přihlásila jsem se tam. Bohužel jen jednou, protože už jaksi nemám možnost, že... Tu službu jsem nestihla ani pořádně prozkoumat, ale údajně dávali umělcům za jejich díla 90% z výdělku (tedy přesný opak toho jak to funguje teď). Jenže to se jim nelíbylo, protože byla jen otázka času, kdy se všichni nahrnou na megaupload a začnou konečně vydělávat tím, co umí, a nebude bohatnout někdo, kdo třeba neumí zazpívat ani c-dur...

Je to prostě hodně složitý a neříkám, že to úplně chápu nebo je to pravda pravdoucí, ale... zdá se mi to asi nejrozumější a budu se toho zatím držet

6 Čalamáda June Čalamáda June | E-mail | Web | 10. února 2012 v 18:29 | Reagovat

[1]: - No.. hlavně tou masivní odpovědí "NIČÍ NÁM INTERNET JAK HO ZNÁME"

[2]: - když jsou korporace větší než lidi, stát je opustí a jde opečovávat korporace. Není tady někde trošku problém? Ano, máš pravdu ;). Ale jo, jdi protestovat, napiš mi pak.

[3]: - jestli chceš, akta si můžeš přečíst http://www.zive.cz/bleskovky/prectete-si-oficialni-cesky-preklad-dohody-acta/sc-4-a-162117/default.aspx tady. Zatím jsem to nečetla, stačila mi krátká interpretace vedle. Fakta okolo ACTA nejsou mlhavá. To ACTA je mlhavá.
Dobro a zlo je relativní a pokud nejsou Anonymous nějakým zázračným způsobem celou dobou záhadní spiklenci, tak jsou na naší straně (neříkám, že naše strana je dobrá BD. Je jenom naše).

[4]: - h

[5]: - VÁŽNĚ? To je... to je úžasný.

7 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 10. února 2012 v 20:26 | Reagovat

Přečíst!

"Ideas are bulletproof."
V je an idea, ale bojím se, že ve filmu ho portrétovali trochu jinak. Že to Alan Moore nezamýšlel (viz jeho "ruce pryč" tah).
Ale něco to ve mě zanechalo. Ale určitě je to jiné a mnohem zajímavější, než to, co zanechal film v některých "Anonymous". Pravda, je velká škoda, že jsme tam oba dva dali ty uvozovky, což?
Vendetta!

8 Čalamáda June Čalamáda June | E-mail | Web | 10. února 2012 v 20:37 | Reagovat

[7]: - Naprosto. Dokonce i škoda uvozovek.

Ano, stydím se, nečetla jsem komiks.
Řekla bych, že komiks bude sofistikovanější, že? Má víc myšlenek a méně zbytečných akčních scén?

9 Zmražená Opice Zmražená Opice | Web | 11. února 2012 v 14:24 | Reagovat

I když to tak možná nevypadá, jsem trochu proti nelegálnímu stahování některých věcí z internetu, ale zas tak moc mi to nevadí. Když mám ráda nějakého zpěváka, podpořím ho tím, že si koupím jeho CD.
Jenže když některé věci nejdou koupit (jako třeba nějaké filmy v češtině), nebudu si je objednávat z daleka, radši si to stáhnu...
Musím se podívat na ten film V jako Vendeta, teď o něm čtu poprvé...

10 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 5. března 2012 v 19:37 | Reagovat

[8]: Má spousty myšlenek a dokonce zvláštní linku osoby Vé. Jeho důvody, jeho pohnutky i jeho mistrné citace ze slavných děl.
Plus konec je tak zvláštní, jak to jen u zvláštních konců bývá! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama