Co se to děje... jo a mimochodem - Moje vysněná budka

3. října 2012 v 22:40 | Čalamáda June and Queeldy Shark |  Články na téma
Dobře, stalo se asi tohle - June si v klidu pije neslazený bílý čaj, dopisuje úvahu a posílá ji e-mailem profesorovi. Nic nemůže naruši-... COŽE?!
Jsem nominovaná na... hja... e...

Ne, vážně, chcete mi to někdo vysvětlit (zrovna teď, když prožívám jeden z největších art-blocků v čalamádní historii)? Někdo mě zařadil mezi lidi jako je Tril nebo Teris, které je teprve patnáct a je to druhý Michelangelo Buonarroti. Jasně, dobře, lichotí mi to (ohohochoho), ale rovnou to můžeme jít všichni zabalit. Máme padla, lidi.

Jinak publikuji svou skvostnou úvahu (co vlastně ani není úvaha), aby mi tu houby nerostly. Je krátká a doufám, že potěší nejen fanouška Doktora Who.

Nač tolik místa?
Tady je má cesta jistá.
Když známý řecký filosof, Díógenés ze Sinopé, zrovna neházel po Epikurejcích kousky ze svého rozbitého hrnečku, dělal si útulno ve skromném sudu, který hrdě vlastnil. Hezky si ho večer vystlal senem, udělal si pohodlí a mával u toho vesele svítilnou. Jeho život byl velmi zajímavý. Sem tam objal sochu v zimě, někdy - a to jen ve zvláštních případech - urazil Alexandra Makedonského, pobíhal po Athénách nebo ležel na rozpáleném písku u moře. Jakmile jsem dočetla pouhých pár vět o tomto inspirujícím člověku, měla jsem místo prázdného papíru v hlavě naprosto jasnou představu. Trocha zapřemýšlení nad mou skrovnou myšlenkou a idea se vylepšila jako kouzlem. Už vím, jasně, kde chci žít. V britské policejní budce ze šedesátých let.

V odstavených policejních budkách v pokorných anglických městečkách se dějí někdy i celkem zajímavé věci. Nejlepší nápad je nejspíše mrňavá vestavěná knihovnička, kde je naskládána sotva stovka knížek. Přece jen, jaké rozlohy může být taková policejní budka? Ano, přesně tak. Akorát pro nemajetného studenta, jako jsem já. Na pár plakátů se vždy místo najde, do pravého rohu svítilna, koutek na boty, kam se vejde jak zubní kartáček, tak nejnovější srolované vydání oblíbených komiksů. Za dvířky visí na ramínku hnědý župan s dinosaurem. Co se ostatních důležitých věcí týče - čajovna je vlastně pár metrů před budkou. To znamená, že internetové připojení, teplé jídlo, voňavý záchod, zelený čaj a knihy jsou na dosah ruky. A zadarmo.

Jedna z nejlepších věcí na tom je, že jsem svým vlastním nájemníkem. Taky ten fakt, že si můžu nohy vystrčit ven z příbytku a nikdo nic nenamítá, je velmi žádoucí. Po večerech budu žít z dešťové vody, která mi okapem z párátek poteče do cylindru. Nedovolím si plýtvat a taky zvažuji nějaký ten solární panel, pořádné těsnění. Kolik může stát plné zateplení prostoru velikosti telefonní budky? Ovšem, zimy budou tvrdé. Díógenés by mi jistě vyčítal i nenáročné konečné řešení s malým praktickým zdrojem tepla, ale on si žil ve slunečném Řecku, kde náhodně vyhodíte semínka z okna a za pár minut porostou olivy.

Okolí si zajisté představuji malebné, jako z holandských obrazů. Výrazná modrá barva mé milé policejní budky mě ale povzbudí, ať stojím vskutku kdekoliv. Opravdu to donutí přemýšlet. Jak jistě se mám cítit v Díógenóvých výrocích a jestli se v něčem doopravdy zmýlil? Proč dnešní společnost přiřazuje tolik váhu materiálním hodnotám? Odpověď je kapitalismus, nebo… možná je to paradoxně tím, že vědomostní bohatství můžeme získat tak neuvěřitelně snadno.
Ale spíš se mýlím já.A jeden starší jako ilustrace ;).
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | 4. října 2012 v 12:25 | Reagovat

Fascinuje mě dešťová voda stékající do cylindru.
Myslím, že jsem si tu úvahu zamilovala.

2 Alex Alex | Web | 4. října 2012 v 18:53 | Reagovat

je to nádherné, vzhlížím k tobě, jako k umělci, mám se ještě jako amatér co učit :-)

3 Dubious cat Dubious cat | Web | 6. října 2012 v 18:35 | Reagovat

oh, budka! Doctor! ah.... stále mě to nepřešlo. minulý týden jsem u toho brečela. a teď mi to připomínáš.. eh.. Doctor.. Doctor!

4 Strange ghost :3 Strange ghost :3 | Web | 2. prosince 2012 v 19:09 | Reagovat

perfektní^^... jsi vzorem pro všechny :)

5 Čalamáda June Čalamáda June | E-mail | Web | 2. prosince 2012 v 21:20 | Reagovat

[1]: - awww... díky díky

[2]: - Ooohh páni přestaňte mě dojímat. Díky.

[3]: - přesně! Že jo? Ždímá mě to jako nasáklé monterky.

[4]: - ..... oh... dík.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama