TOP11 robotů/umělých inteligencí

22. srpna 2014 v 22:09 | Čalamáda |  Video gayms, komiks a tak
;
Kvalitní sci-fi se neodmítá. Jedním z mých největších zábav je dívat se, jak velké lidské impérium křehne a hoří kvůli děsivé nevysvětelné smrtíci pohromě, všude nová technika a vyspělé lodě větší než Grónsko, design nerealizovatelných pistolí (které ale vypadají strašně cool), na palubě pobíhají/vznášejí se/plazí se emzáci se svou vlastní vyspělou kulturou a schopností dorozumívat se založenou na kouřových signálech nebo dřívkách od nanuků. A tohle všechno si užívám. Ale je to jen bonus. Jen bonus k tomu, co by každé dobré sci-fi mělo mít. (Nebo KAŽDÝ dobrý příběh by měl mít a je mi jedno, že je to Pán Prstenů.).
Roboti (umělé inteligence, syntetici a jimi podobní, biomechanické rasy, živé kávovary a jiné železné mluvící předměty s charakterem a schopností přemýšlet) jsou asi moje nejoblíbenější věcí hned vedle jídla a spánku. Jsem emotivní člověk a když na to přijde, brečím i u reklamy na prací prášek. To všechno umocníme stem, pokud se jedná o robota. V tomto listu jsou jenom tři... tedy dva... charaktery, u kterých jsem neprolila kyblík slz nebo jsem alespoň týden k nikomu nepromluvila (kromě svého laptopu).

Jde se na to.
(Illustrace k článku je něco, co jsem načmárala už docela dávno... Koukám, že jsem spoustu obrázků na blog ještě nehodila).

Mých TOP11 nejoblíbenějších robotů/umělých inteligencí11. Železný obr (Železný obr, jakjinak)
Milovala jsem ho. Nostalgická záležitost no.1
Jen pro porovnání - Malou mořskou vílu jsem viděla asi tisíckrát, ale nikdy to na mě nemělo takový dopad, jako Železný obr (o kterém se mi zdálo pak měsíc. Tak jsem se na to podívala jako dospělá. A zdálo se mi o tom měsíc). Mohutné (robotí!) charaktery s dobrým srdcem, které jsou malátné a ublíží, když nechtějí, jsou... ony... já...
Oh.
Papírové kapesníčky.
Krásná animace, geniální po všech stránkách a ty charaktery budete milovat.


10. Sonny (Já, robot)
Nostalgická záležitost no.2
Mám pocit, že tady to všechno začalo. Moje robofilnost. Nevím, kolik mi tak mohlo být, když jsem se poprvé podívala na Já, robot, ale nikdy nezapomenu na tu husí kůži, akci, konec a hlavně na Sonnyho. Zvláštně mě děsil, ale zárověň fascinoval. Od té doby si buduju vztah k pochybným nepředvídatelným fiktivním charakterům.
Podívejte se na něj! Je úžasný po všech stránkách! Mám silné nutkání podívat se na Já, Robot znovu.
Když *spoiler* odsoudily Sonnyho a měl zemřít, byl to zážitek, který bych klidně přirovnala k Zelené míli. *konec spoileru*.
(To bude asi jediný spoiler warning až do konce článku. Čtěte na vlastní nebezpečí).


9. Marvin (Stopařův průvodce po galaxii)
Nejdřív jsem viděla film a Marvina jsem si zamilovala hned napoprvé. I celý film. Chápu, že filmové zpracování nemusíte mít rádi (hlavně, když jste poprvé četli knihu), ale nemůžu si pomoct. Celkem jsem přečetla tři díly a k tomu Temný, dlouhý čas svačiny duše a Smysl Životic. Douglas Adams je nenapodobitelný a jeho biografii od Neila Gaimana jsem četla taky.
Nápad depresivního robota je geniální, až k pláči. Mozkovna velká objemu planety a oni ho posílají otevírat dveře. Jeho nadprůměrný intelekt mu nedovoluje být šťastný, takže si jen stěžuje, vzdychá a naříká. A všichni ho ignorují.
Chci Marvina obejmout.


8. Iggy (Ergo Proxy)
Je to už dost dlouho, co jsem viděla Ergo Proxy a na spoustu věcí už si nemůž vzpomenout. Ale když se řekne Iggy, odvyprávím vám všechno. Ergo Proxy je psychologické, filosofické anime brilantním nádechem dystopické budoucnosti. Nikomu se slabým žaludkem bych to asi nedoporučila... ale roboti? Robotů tam máte hojně a jedna malá robotí holčička cestuje s hlavními protagonisty. Příběh je daleko komplexnější, ale pokud nevíte o co se jedná (v kontextu s tímto charakterem), jednoduše - ve městě se objeví vir, který v robotech probouzí emoce.
Samozřejmě to sebou nese příšerné následky.7.BMO (Adventure time)
Adventure time je podle mě nejlepší dílo Cartoon Network. A stejně jako většinu kreslených seriálů z CN, nepustila bych to žádnému dítěti. Ale BMO je unikátní. Má vztah k jedné slepici a když se nikdo nedívá, mluví ke svému lidskému alter egu. Nemá pohlaví a tak mu/jí říkají různě, střídavě, jak se jim zachce. Musím říct, že Adventure time je inovativní ve všech směrech, ženské charaktery všech tvarů a velikostí, ponaučení má lepší než všechny Disney filmy dohromady a taky rozumí tomu, že roboti můžou ÚPLNĚ DLABAT na lidskou HETERONORMATIVITU.
Konečně (!!!).
Důvodem, proč je většina robotů mužského rodu, je ten, že muž se bere jako výchozí pohlaví (jestli mi rozumíte). Dost smutný. (Taky jste si všimli, že nemáme dostatek dobrých ženských charakterů?)

6. David 8 (Prometheus)
Řekli mi, že film Prometheus se mi líbil jen proto, že jsem ještě neviděla žádného Vetřelce. Odbyla jsem to jako "Jo, jo jasně" a pak jsem je rok na to shlédla. Zatraceně, Vetřelec a Vetřelci se dostali hned do mých top ten nejlepších filmů a nemohla jsem o nich na pět minut držet hubu. Robotí charaktery byly skvělé.
Proč jsem si tedy vybrala Davida?
Má to něco společného s tím, že Michael Fassbender je prostě jeden z mých nejoblíbenějších herců? Možná.
Nebo s tím, že David 8 je hlavním důvodem, proč se mi vlastně Prometheus tak líbil? Absolutně.
Jeho David 8 mě prostě ohromil. Dostačující důvod, proč se na celou záležistost podívat.


5. Dirk Strider's Auto-Responder 5. (Homestuck)
V Homestucku mám zástupy oblíbených postav, ale závislá jsem byla hlavně na Dirkovi.
Dirk. Strider.
Je mi jasné, že nikdo z vás nečetl Homestuck. Jednoduše o něm-
Věci, které má (neironicky) rád - koně, mytologii, rap a mimo jiné i roboty a jejich konstrukce. Život na malé platformě uprostřed moře je otrava, tak si krátí stavěním robotů, chattování se svými třemi přáteli a bojováním o holý život. Když mu bylo třináct, vytvořil umělou kopii své osobnosti a vložil ji do svých brýlí, které ožili. Teď je mu šestnást, mlátí s ním puberta a v jednom kuse se hádá sám se sebou, protože se nemůže vystát. Pokusila jsem se bez zbytečných spoilerů.
Auto-responder je třináctiletý robo-dirk, který se od té doby vyvíjel odděleně, má svoje emoce a obavy. Jejich dialogy jsou čisté zlato.
Ale jestli chcete mít před sebou opravdovou výzvu a jste vytrvalí, přečtěte si Homestuck
Myslím to vážně. Udělejte to.


4. GLaDOS (Portal, Portal 2)
Každý, kdo hrál alespoň jeden z Portalů, musí milovat GLaDOS. Jinak se nemůžeme bavit. Nejlepší antagonistka, kterou jsem kdy měla tu čest vidět ve video hře. Čiší z ní ironie a je cynická. Není situace, kde by se nedala citovat alespoň jedna její hláška. GLaDOS je masová vražedkyně, která vládne obrovskému podzemnímu komplexu Aperture Science hlubokém několik set kilometrů. S touhou testovat a Chell, za kterou máte tu čest hrát, je jeden z jejích jediných zbývajících subjektů. Nevím, jestli je první díl lepší, než druhý, ale Portal 2 je mnohem komplexnější, co se jejího charakteru týče a zjistíme něco nejen o její minulosti.
Design se inspiroval Botticellim a jeho Zrozením Venuše. To, co mě osobně přijde geniální - jak v Portalu vyjadřují roboti své emoce. Nemusí být víc než jedno oko na špejli, ale víte přesně, co si myslí, mají svou propracovanou mimiku a vyjadřování. Tleskám, klaním se.
Portal má ještě spoustu jiných dokonalých charakterů stojících za zmínku. Měli byste si to zahrát.
Hned.


3. Zer0 (Borderlands 2)
Zer0 je tajuplná ninja postava z hlavních čtyř hratelných chyrakterů. Vybrala jsem si ho, protože jsem chtěla být hrozně cool. Vůbec mi to nešlo, zemřela jsem asi tisíckrát, tolik frustrovaná jsem nebyla ani u Binding The Isaac (dobře, to není pravda, Biding of Isaac je pro mě nedokončitelná hra. Je snažší zavázat tkaničky zubama než se ve hře dostat do druhého sklepa).
Myslela jsem si, že Zer0 bude jediná postava, která se bude brát ve hře vážně. Ne, není to tak. Nemůžete brát vážně někoho, kdo mluví v haiku a používá emotikony k dorozumívání. Není tak úplně jasné, jestli je to robot, ale spousta věcí by se vysvětlovala. Zer0 se jako jediný nezadýchává, když dlouho běží (ale pořád strašně vzdychá, když skáče. Pokud máte kamaráda, který hraje za Axtona a budete skákat vedle sebe, možná vám budou chodit do pokoje lidi, že si máte ztlumit to gay porno, protože normální lidé chodí ráno do práce). Má robotičtější hlas a taky tvůrci hry něco dost naznačovali. A já jsem s tím víc než dost spokojená.
Zera miluju a se Salvadorem jsou to moje nejoblíbenější Borderlands 2 charaktery vůbec.

Jedny z jeho nejlepších haiku, čtěte dramaticky:

Leaves Falling From Trees
Snow Drifting Onto The Ground
Life Leaving Your Corpse

I say, boom biatch!
That's what you get for messing
With the assassin

Oh, I am sorry
HAHA that was sarcasm!
I am not sorry.


2. Legion (Mass Effect 2, Mass Effect 3)
Mass effect je jedna z nejvíce populárních sci-fi her a Legion je můj nejoblíbenější syntetický (robotický) charakter ve videohrách vůbec. Jeho rasa, Geth, se vzbouřila proti svým tvůrcům, Quarianům, a vyhnali je z planety. V první video hře jsou to hlavní basic záporáci a musíte s nimi bojovat na každém rohu. V dalších dílech zjišťujeme, že pravda nebude tak černobílá a vztah těhle dvou ras se změní v nejzajímavější spor NA SVĚTĚ (trošku přeháním, ale já opravdu miluju Geth, to jak fungují, jejich logika a vystupování, design. Design je výtečný a chci mít jednoho doma.)
Legion je Geth, který byl naržen a sestrojen, aby našel Sheparda a poprosil ho o pomoc související s jeho rasou. Čím déle je Legion s posádkou Normandie, tím více se stává individuálním a rozumí emocím. Taky musím poznamenat, že na palubě je Tali, mladá Quarianka, která samozřejmě jako Geth nesnáší a nevěří jim.
Tali mám ráda, ale...
Legion má styl a sniperku.

Třetí díl Mass Effectu není tak dobrý a má příšerný konec, ale během trojky vyřešíte Geth-Quarian spor. Záleží na vás, jak se rozhodnete. Já jsem měla ten nejhorší možný ending pro Legiona vůbec a brečela jsem ještě týden po tom, co jsem si na to vzpomněla. A bylo jedno, že jsem psala písemný test z českého Baroka. Takovou ránu mi nedala A.I. Umělá inteligence a Most do země Terabithia dohromady.

V Mass Effectu je ještě EDI, moje druhá nejoblíbenější robotka. Prostě si to zahrajte.
Co nejdřív. A pak mi napiště šedesátistránkovou esej o Legionovi.


1. HAL 9000 (2000: Vesmírná Odysea, 2010: Druhá vesmírná Odysea)

Řekněte mi, kdo to nečekal.
Potřebuje to komentář? Potřebuje? Ne.
Stejně ho napíšu. Krátce.

Hal je moje vrcholná láska, můj idol. Nejdříve jsem četla knihu, prolila gazilion slz, pak jsem četla druhou knihu, prolila druhý gazilion slz. Věděla jsem, že moje sympatie ke stejnojmennému filmu závisí jen na tom, jak dobře ztvárnili HALa a na ničem jiném mi nezáleželo.
A pak jsem si ho pustila... tak dobré kombo skvělá kniha/skvělý film jsem neměla od doby Vykoupení z věznice Shawshank. Nemůžu uvěřit, že Kubrick svoje dílo natočil v roce 1968. Předběhl dobu o bambilion let.

HAL je neuvěřitelně inteligentní bytost, snažící se vyrovnat s errorem trochu drastickým způsobem.
A je úžasný.

Proč mám tak ráda roboty a umělé inteligence?
Asi je to kvůli tomu, že mě fascinuje dívat se na nadprůměrně inteligentní bytosti, které se snaží projít svou krizí při setkání s lidskými emocemi. Jejich chladná logika, snažící se potýkat s nelogickým. Někteří z nich se stávají zranitelnými, dělají nepředvídatelné kroky a některé to fascinuje (nebo se sami stanou fascinujícími). Jsou to "dokonalejší" nové formy života vytvořené "nedokonaými" lidmi/organismy.
Nebo ne?
Nemůžu si pomoct.
Mám pro ně ultimátní prostě slabost. Mohla jsem udělat normální desítku, ale ani jednoho z nich jsem nemohla vyřadit. A to jsem ještě mohla zmínit film A.I., Daft Punk, skvělou robotí civilizaci ve Starbound, ikonický Star Wars, Červeného trpaslíka nebo WALL-E.

Jaký je váš list?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kadet Kadet | E-mail | 23. srpna 2014 v 12:46 | Reagovat

Sir! Nejste vy skrytě moje drahá kamarádka Ryuki? Protože ona je taky ulítlá na roboty (až běda) a hned několik z jejích oblíbenců tu sedí (podle Sonnyho pojmenovala svůj noťas).
A myslím, že reakce na ně máte taky stejný :D

2 Čalamáda June Čalamáda June | Web | 26. srpna 2014 v 15:30 | Reagovat

[1]: - prosím, chci kontakt. Potřebuju se někomu svěřit se svými emocemi.
zn. spěchá

3 Kadet Kadet | E-mail | 26. srpna 2014 v 20:24 | Reagovat

[2]: http://ryuki-chinto.tumblr.com/ nebo http://ryuki-chinto-art.tumblr.com/

4 Znovuzrozený Znovuzrozený | Web | 11. září 2014 v 20:56 | Reagovat

Souhlasím s BMO a Marvinem. :D K Halovi jsem nějak nepřilnul. Nemám totiž rád pana Kubricka kvůli Osvícení a i když Odyseu psali s Clarkem spolu, celá knížka mi prostě přišla jako jen přepis filmu (což vlastně i byla). Ale do svého listu bych určitě zařadil Krytona a Handlese z Time of the Doctor. (Mimochodem, iron Giant se chystám už nějakou dobu stáhnout, ale pořád se nemůžu dokopat). A pak asi malej Osment z Umělé inteligence, ten byl fajn.

5 Čalamáda June, extremistický hipík co žere jen zeleninu a má rád roboty Čalamáda June, extremistický hipík co žere jen zeleninu a má rád roboty | E-mail | Web | 12. září 2014 v 0:08 | Reagovat

[4]: - Knížku jsem četla první a pak jsem se vrhla na film. Popravdě mi přišli jiný jako nebe a dudy.
Zatímco Kubrick má rád dlooooouuuuuuuhé scény, tajemno a vůbec nenaznačil, co tím chtěl básník říci, tak Clark byl věcný, přesný a moc se s tím necrcal, protože chtěl hlavně popsat svoje vize.
Oboje mi přišlo brilantní. Osvícení jsem neviděla i když mám staženo (několik měsíců), ale Mechanický pomeranč od Kubricka je jeden z mých nejoblíbenějších filmů.
Handles ne. Možná to bude tím, že jsem moje víra k Moffatovi klesá a poslední díl s Mattem Smithem mě zklamal. Byl to můj oblíbený doktor a on ho takhle pohřbil.
Kryton je úžasný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama