Yu Yu Hakusho

11. srpna 2014 v 19:35 | Čalamáda |  Animes/Mangos

Když mi bylo šestnáct a snažila jsem ze sebe smýt ten weeaboo smrad z Hetalie, řekla jsem si "Anime už nikdy víc, teď budu dospělá". Potom jsem si založila Tumblr a stalo se ze mě něco ještě horšího.
Ale o tom není tenhle článek.
Tenhle článek je o tom, jak jsem se rozhodla, že strávím prázdniny. O Yu Yu Hakusho.
Bez spoilerů. Přísahám.

Našla jsem generátor na tvorbu glitter nápisů awww yis. Jsem nezastavitelná.


Tenhle článek bych nepojmenovala recenze. Kromě snaze o představení nějakých těch charakterů jsem napsala spoustu nepodstatných věcí okolo. Chvilku jsem přemýšlela, jestli to vůbec má cenu... mám se dát do psaní nebo ne? Tenhle kus textu je výsledek faktu, že skoro nikoho nemůžu s Yu Yu Hakusho otravovat. Vyšlo v roce 1992 a všichni už pravděpodobně mají práci a žijí jako normální lidé nebo jsou po smrti.
Takže doufám, že po přečtení... tohohle... se na to půjdete okamžitě podívat (je to všude na kickasss.to a thepiratebay) a pak mě budete urychleně informovat o vašich headcanonech. Zn. spěchá.
Na anime jsem se nedávno začala dívat hlavně kvůli silné nostalgii mých nejlepší anime let. Tehdy ještě neexistoval torrent a BBC Sherlock, Justin Bieber se teprve dostával ze své líhně a ve třídě Chemie visely plakáty s Plutem patřícím do naší sluneční soustavy.
Bylo mi dvanáct. Mé nejoblíbější věci: Inu Yasha, WITCH a chodit spát po desáté.
A na Animexu vysílali Yu Yu Hakusho.


Yu Yu Hakusho začíná dětsky a infantilně, v některých případech si tenhle nádech stále zachovává, ale nenechte se zmást. Tohle anime vás v některých okamžicích zničí a roztrhá, bude to bolet. Ne tolik, jako když se snažíte číst Gantz (o kterém bych mohla napsat příště), ale moje slova si budete pamatovat, až se budete snažit zahojit si rány.
Hned v první epizodě hlavní hrdina, Urameshi Yusuke, zemře.
Při záchraně jednoho kluka před jedoucím autem... kterému asi třikrát říkal, že si nemá hrát u silnice. Nyní duch Yusuke se samozřejmě snaží dostat zpět do svého těla (nečetla jsem mangu, ale Kadet říká, že tahle část není zas tak krátká, jak anime tvrdí) a mezitím se dozvídá nové věci o svých schopnostest, posmrtné sféře a démonech, kteří se dostávají mezi lidi a dělají bordel. Koenma, malý fracek hlídající posmrtnou sféru, využije Yusukeho a po jeho návratu zpět mezi živé a jmenuje ho detektivem lidského světa.
Takhle nějak bych rychle a chaoticky shrnula začátek.
Teď to nejdůležitější.
Charaktery.
Hlavní čtyřka zatím vypadá celkem jednoduše.
Takže to máme - napoleonův komplex, spratek, pěkný vlasy a spratek 2 (nevím, proč všichni "gauneři" si v anime pěstují kukuřicoidní účesy. Těžko říct).

Zakrslík Hiei je typická tsundere celého anime, s tím rozdílem, že není (tak) nesnesitelný. Musím říct, že Hiei má určitě nejlepší backstory, která mě nadchla (a vypadal strašně roztomile když byl malej... tedy menší).
V každém souboji přijde o tričko. Tento fenomén zatím nebyl nijak vysvětlen.
Má rád svoji sestru a nemá rád socializaci.
Ve filipínské verzi se jmenuje Vincent. Brečím a hledám si filipínskou verzi.

Urameshi Yusuke vypadá zprvopočátku jako klasický hrdina shonen mangy, ale je asi mou nejoblíbenější postavou ze serie vůbec (což se u mě jen tak nestává). Je drzý, jedná prvoplánově a zbrkle, ale je zábavný. Nejvíc jsem nechápala jeho vlasy a... kde má sakra čelo? Kde je jeho čelo?!
Yusuke je skvěle napsaný. Když mu bylo čtrnáct, věřili byste, že je mu čtrnáct. Roste a roste, s tím i to, jak přemýšlí a jedná, ale jeho jádro zůstává. DŮLEŽITÉ - Urameshi a jeho pěsti. To, co mám doopravdy ráda na Yu Yu Hakusho je, že ačkoliv tu máte tucet zajímavých technik, pěstní souboj je pořád klasika, má nejlepší scény a užíváte si ho do posledního úderu.
Má rád Keiko a nemá rád, když se mu někdo sere do boje.
Filipínský Yusuke se jmenuje Eugene. Eugene.

Kurama. Moje největší slabost celého anime. Měla jsem vědět, že je to past, protože je až moc bezchybný. Je milý, hodný, miluje svou mámu a udělal by pro ni cokoliv, špičkový student, ženský v jeho škole se na něj lepí jako nesprávná interpretace historie na americké filmy. Ale když ho něco doopravdy rozzuří, zabije vás chladnokrevně během sekundy. Kytkou.
Když o tom přemýšlíte, doopravdy na něm nenajdete žádnou chybu a pak vás to rozčílí, protože ho taky nemůžete mít neradi. Částečně člověk, částečně liščí démon.
Má rád kytky a nemá rád, když si myslíte, že je holka.
Co se filipínské verze týče, tady je to trošku... zajímavější. Protože si celá tehdejší televize nebyla jistá jeho pohlavím, říkali mu Denise a brali ho jako ženskou. Později si uvědomili svou chybu a pojmenovali ho Dennis s tím, že se za holku celou dobu vydával. (???????)
Umí zabíjet i svými vlasy. Nekecám, fakt to umí. Jejich design mi přijde skvělý (adsfSFDSgasdg), vypadají jako liščí ocas.

Kazuma Kuwabara je místní mladitsvý výtržník a delikvent, chodí na základku (ano, je mu taky čtrnáct. ČTRNÁCT) a připomíná ošklivou verzi Benedicta Cumberbatche. Neměla jsem ho ráda a po prvních deseti epizodách se to radikálně změnilo. Kuwabara je ve skutečnosti jedna z nejzajímavějších postav, navzdory tomu, že... jedná stupidně ve všech situacích. Je to trik! Myslíte si, že jen komediální uvolnění celého anime?
Podle mě vedou s Urameshim jednu z nejlepších bromance, který kdy svět viděl.
Má rád výzvy, nemá rád když ho někdo podceňuje.
Ve filipínské verzi Alfred. Nemám slov (ale nějakým dost divným způsobem se to k sobě hodí).


Co bych o Yu Yu Hakusho zmínila, jsou antagonisté. Musíte si na ně počkat. Ze začátku jsou charaktery nepřátel moc ploché a nudné, typický evil mastermind démon nebo podobná prvoplánová srágora, která neumí nic jiného než se jen zle nahlas smát, ale na konci je zlomí jako párátko. Proto vás to tak zaskočí, když přijde změna. Příběh dodá na komplexnosti a konečně není nic tak černobílé. Najde se tam dobrý záporák. Najde se tam i výborný záporák. Věřte mi.
Mám ráda ženské charaktery v Yu Yu Hakusho. Hlavně Genkai a Shizuru.
Genkai je Yusukeho mentor, obávaná mistrině a letitý hráč videoher. (Life goals or wife goals?) Shizuru je Kuwabarova sestra, která kdyby trénovala, byla by ještě silnější než je on sám. Mrzí mě, že seriál nevyužil jejího potenciálu víc. Stejně jsou úžasné. Keiko je do Yusukeho zamilovaná. Sama v příběhu je milá i když celkem nudná, ale s Yusukem mají nejlepší scény.
Yu Yu Hakusho se dělí do čtyř základních částí a každá z nich pojmula příběh jinak a vkládá hrdiny do nových situacích. Některé jsem měla raději, než ty druhé a třeba třetí části jsem přišla na chuť až v polovině. Konec je moc uspěchaný a nedokonalý (jako tahle "recenze"). Škoda. Yu Yu hakusho dokáže být skvěle epické a výborné anime. Myslím, že by si to zasluhovalo dalších alespoň dvacet epizod. Nebo dvacet tisíc.
Anime vynechalo poslední arch mangy. Ten jsem zatím nečetla a chystám se na něj po shlédnutí filmu.

Moc jsem se snažila, aby tu NEBYL. ŽÁDNÝ. (ZÁSADNÍ). SPOILER. Jsem největší vyhlášený spoilermaster v okruhu sta kilometrů a tohle... tohle byl můj největší úspěch od doby, co jsem si zapamatovala celý text Bohemian Rhapsody.
Abych shrnula celý Yu Yu Hakusho zážitek, tady je moje tabulka a hodnocení:

Jak moc jsem prožívala toto anime: hODNĚ. HODNĚ. Často si povídám se seriálem, ale teď jsem nedržela hubu dvě minuty.
Nejoblíbenější postava: Všechny hlavní. Nebo všechny. Hlavně Yusuke.... Kurama. A Hiei. A Kuwabara. A Genkai.
Celkové hodnocení: Deset. Tisíc.
Jak moc jsem ovlivněna nostalgií a Kuramovými vlasy: hodně, ale něco vám řeknu. Po dvanáctkách v práci jsem se netěšila na nic jiného, než na dobrý čaj, veganské jídlo, vodnici a Yu Yu Hakusho. A bylo to super.

Takže ještě jednou, celkové hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kadet Kadet | E-mail | 11. srpna 2014 v 20:12 | Reagovat

Yessssss!!!!
Jinak, nejoblíbenější souboj (když odečtu Kurama vs. Karasu) tak je pro mě Yusuke a Chu. Souboj na nože? AWESOME!
(Ačkoliv těch awesome soubojů by se člověk občas nedopočítal)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama